Dyrektywa plastikowa – zakaz plastików od 2021

W środę 24 października Parlament Europejski zatwierdził ustawę zakazująca obrót i używanie produktów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku. Dotyczy się to m.in. plastikowych widelców, nożów, łyżek, talerzy, opakowań i pojemników na jedzenie, ale i także rożnego rodzaju kubeczków czy patyczków higienicznych.
 
Z powodu pogarszającego się stanu środowiska, Unia Europejska postanowiła wydać szereg dekretów mających na celu zatrzymanie zaśmiecania środowiska naturalnego plastikami.
W pierwszym etapie, tj od 2021 roku, zostanie wprowadzony zakaz obrotu przedmiotami jednorazowego użytku wykonanych z materiałów nie fotodegradowalnych. Dotyczy to produktów jednorazowego użytku jak opakowania na żywność, sztućce (nożne, łyżeczki i widelce), mieszadła, słomki, talerze, kubki na napoje oraz patyczki higieniczne i patyczki do balonów. 
 
Link do przetłumaczonego na język polski wnioski dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady:
 
Kolejnym etapem będzie wprowadzenie w roku 2025 wymogów dotyczących butelek i nakrętek. Nakrętki i wieczka będą mogły być wprowadzone do użytku tylko i wyłącznie jeśli będą na stale przymocowane do butelki. Same butelki od 2025 będą musiały być wykonane w 25% z materiału pochodzącego recyklingu, a w 2030 – w 30%.